12 Ocak 2014 Pazar

Türkiyedeki Eğitim Yanlışları

Ülkemizde şahsımca en büyük yanlışlardan biride eğitim yanlışıdır.Öğrenciler bu sistemde çok fazla baskı çekiyor.

Eğer herşeyi gözden geçirirsek;
Şahsen ben hiç bir Türk öğrencisinin büyük buluşlar yaptığını önemli işlere adım attığını görmedim.Dünya çapında çok az Türk öğrenci başarılı oluyor.Sizcede bu sistemde yanlışlar yokmu ?

Çocuklar adeta bir robota benzetiliyor.Hiçbir şekilde sosyal hayatlarının olmaması hayatının sadece okula ve eve bağlı kalması isteniyor gibi.Eğer bunu desteklemiyorsanız birkaç örnek verelim;
Bir lise öğrencisi haftada 8 saat ders görüyor.Bu 8 saatte zorunlu 45 dakika ara varki Öğrencilere 20 dakika yeterli sanki insanların zamanını çalmak için yapılmış bir zorunluluk.Okuldan çıkıyor ve minimum 1 saate eve gidiyor 10 saat gibi bir süre okul ve yola gidiyor.Öğrenciler robot değil yoruluyor yarım saat otursa yarım saat yemek yese 11 saatleri gitti.Sabahta 1 saat yol gitse saat 6 ve 7 gibi yemek yeme işleride bitiyor.Her sabah erken kalkan bir öğrencinin erken uyuması lazım yine biz saat 23.00 da uyuyor diyelim.4 saat gibi bir vakti var ödevler sınavlara çalışırken bu zamanda bitiyor.Peki bu öğrencilerin gençliği ailesi arkadaşları yokmu? Neden her zaman işkence gibi hayat çekiyorlar?

Ayrıca uzmanlar öğrencilerin veya bireylerin maksimum 4 saat ders çalışabileceği bunun dışında öğrencilerin dikkatinin dağılacağı ve diğer dersleride anlamayabileceğini söylüyorlar.Acaba bu sistem bu şekle getirilirken hiçbir uzmana soruldumu?

Ayrıca liseye ve üniversiteye giriş imtihanları.Öğrencilerin en çok çektiği yerler.Tüm sene boyunca uyumadan yemeden içmeden ders çalışıyorsunuz.Sınav önünüze çıkıyor ve çok zor yapamıyorsunuz ama çalışmışsınız önemi varm ıhayır.Önemli olan senin tıpkı bir yarış atı gibi diğerlerini geçmen.Senin zeki olmanda önemli değil zaten bu sisteme göre ezberin iyiyse yeterli.Sınavdan çıktın ve kötü bir okuldasın diğer seneki sınav sistemi yine değişti ve çok kolay seninle tıpkı dalga geçer gibi senin seviyenden daha düşük insanlar daha yüksek okullarda elinden birşey gelirmi hayır.Okulu daha çok severmisin hayır.Peki başarı, başarılı olurmusun ? Hayır.

Belkide bu eğitim sisteminde birşeylerin düzeltilmesi gerekiyordur diye düşünüyorum.

Okuduğunuz için teşekkürler...

1 yorum:

  1. Tam olarak aynı fikirde değilim aslında. Türkiye'de özellikle ilk ve orta öğretimde ağır müfredatın olması, diğer yandan tatillerin de sıklığı ile bir karmaşa yaratıyor; ancak fırsat verildiği takdirde gazetelerin iç sayfalarının alt köşelerinde küçük puntolu başlıklarla farklı üniversitelerden farklı buluşlara denk geliyoruz. Elbette nüfusun büyüklüğüne vurunca pek anlam ifade etmiyor; ama önemli ölçüde yurtdışına verilen beyin göçünü de hesaba katarsak çok karamsar olmamalıyız.
    Elinize sağlık...

    YanıtlaSil