18 Aralık 2013 Çarşamba

İlginç fırında patates yapımı.


 Selamlar :) Bugun sizlere resimde görüğünüz bu şaheserin yapılışını anlatacağım.Çok zahmetli bir yapımı yok ihtiyacımız olanlar;
Beşamel sosu
Patates 
Bıçak 
Kaşar(dilim ve rendelenmiş halde)
Yapımını görmek için devamını okuya basın :)

 İlk önce patatesimizi alıyoruz çok büyük olmuyacak şekilde orta boyutta bir patatesi yerleştirdik.
 Patataesi resimde gördüğünüz şekilde dilim dilim kesiyoruz ama ayırmıyoruz unutmayın patates halkalı alttan birbirine bağlı olacak ayrılmayacak.
 Aralarına dilimlenmiş kaşarlarımızı koyuyoruz .Patatesin kabuklarını soymayın hem daha lezzetli olur hemde pişme süreci kesmediğiniz taktirde kısalır. Bu şekle getirdikten sonra yanmayacak şekilde sıcaklığını ayarlayın.(Fırında pişirilmeli)
Pişirdikten sonra gördüğünüz gibi kaşarlar eriyecek ve patates bu şekli alacak üstüne , aralarına beşamel sosumuzu döküyoruz.Ayrcıa benim önerim patatesi yağlı kağıt üzerinde pişirin.
Beşamel sosunu döktükten sonra boşluklara ve üstüne rendelenmiş kaşarı yerleştiriyoruz.Çok fazla koymayın görüntüsü bozulur ve patates tadını alamayabilirisiniz.Daha sonra yeniden fırına gidiyor patatesimiz.Dikkatli olun çok yüksek sıcaklıklara ayarlamayın zaten patateslerimiz pişmişti tamamen yanmasın.

Son olarak çok az daha beşamel sosunu patatesin üstüne koyabilir ve üstüne maydonoz ekliyebilirsiniz isterseniz üstüne birşey eklemeyebilirsiniz sunum size kalmış afiyet olsun :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder